1969 yılında Ay’a yolculuk başarıldığından beri insanoğlunun hayalini süsleyen  ikinci bir hedef daha var. Mars’a yolculuk..

2010 yılındayız fakat Mars’a yolculuk halen gerçekleştirilip ,gerçekleştirilemeyeceği şüpheli bir hayal olmaya devam ediyor…

Ama bilim insanları bu süre boyunca boş durmadılar. Mars’a bugüne kadar iki robot araç göndermeyi başardılar. İnsanlık gönderdiği araçlar sayesinde Mars’a dokunmayı ve üzerinde gezinmeyi başardı. Marsın çevresinde dolanan uydularla yüzeyinin özelliklerini keşfetti.

Mars hakkında bir çok bilgiler öğrendik. Bir zamanlar Mars’ta da dünyadaki gibi sıvı su döngüsünün var olduğu biliniyor. Ancak dünyadaki gibi canlılığın ilk temsilcileri olan ilkel hayat formları gelişip gelişmediği halen kesinlik kazanmadı.

Canlılığın oluşması için okyanuslar çok önemli, Mars’ta şimdiye kadar okyanusların olduğu kanıtlanmamıştı. Ancak en son yapılan bir çalışma bir zamanlar Mars ‘tada okyanusların olduğunu bir takım verilere dayanarak ortaya koyuyor..

”…
Colorado Üniversitesi’nden (Boulder, ABD) yerbilimciler, Gaetano Di Achille ve Brian Hynek’in büyük Mars okyanusu için sunduğu yeni kanıt, gezegen yüzeyinde belirledikleri 52 “nehir deltası” üzerine kurulu. Araştırmacılar ayrıca Mars görüntülerinde bu deltalarla ilişkili 40 bin kadar irili ufaklı akarsu yatağı belirlemişler.

İki yerbilimciye göre bu deltalardan 29’u, aynı ya da benzer irtifada sonlanıyor (aralarında yalnızca 117 metre fark var) ve sona erdikleri yerler okyanusun kıyısını oluşturuyor ya da okyanus tabanındaki su tablasında ya da birkaç büyük göl kıyısında son buluyor…

Araştırmaları yöneten Gaetano Di Achille ve Brian Hynek adlı yerbilimcilere göre kuzey yarıküredeki düzlükleri kapsayan okyanus 124 milyon kilometreküp sudan oluşuyordu. Bu miktar, Dünyamızdaki tüm okyanusların toptan hacminin onda biri anlamına geliyor….
http://www.ntvmsnbc.com/id/25106221#

Mars’ta  bir zamanlar canlılığın oluşup oluşmadığını şimdilik kesin bilinmiyor.

Oluşmadıysa bile belki de bir gün Mars’a canlılığı dünyadan götürecek olan yine insanoğlu olacak..

İnsanlık Mars’a ayak basmayı başarabilecek mi?

İnsanlık bugüne kadar uzaya yaptığı yolculuklarda dünya ile göz temasını hiç yitirmedi.

Ay’a yapılan yolculukta bile ekipteki insanlar hayatlarının temel dayanağı  Dünya’nın panaromik görüntüsünü kaybetmediler.

Dünya hayatımızın bağlı olduğu biricik yaşam alanımız..Şimdilik onsuz hiçbir yerde kalıcı olarak yaşamamız imkansız.

Mars’ a  yolculuk eğer gerçekleşirse ekipteki insanlar Dünya’yı  ,bizlerin oturduğumuz yerden  göğe baktığımız da küçücük yıldızları gördüğümüz gibi ,zayıf bir yıldız ışığı olarak görebilecekler.

Bir anlamda dünyadan kopacaklar.

Ekiptekiler Dünya’ ya bir mesaj ulaştırmak istediklerinde,

Mesela ‘’Houston biz iyiyiz ‘’ dediklerinde  ,yolladıkları mesaj ancak dakikalar sonra Dünya’ya ulaşacak,

Ne kadar büyük  bir yalnızlık ve kopuş ..

Belki de artık insanlık için dünyalılık değil de uzaylılığın başlayacağı nokta Mars’a yolculuk olacaktır.

Eğer uygun olsaydınız ve  % 50 başarılı olma riski olan böyle bir görev yolculuğu,

size teklif edilse, riskleri göze alıp kabul eder misiniz?

Advertisements